fbpx

CTS – zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka (CTS – ang. carpal tunnel syndrom) jest schorzeniem występującym między 30 a 60 rokiem życia i częściej dotyczy kobiet. Choroba ta może być wynikiem reumatoidalnego zapalenia stawów, może mieć ona również charakter zawodowy. Schorzenie to może pojawić się u każdego pacjenta, którego praca polega na wykonywaniu powtarzalnych czynności np. granie na instrumencie muzycznym (zwłaszcza na gitarze) lub pisanie na komputerze. Za jedną z przyczyn w ostatnich latach uznano długotrwałe używanie klawiatury i myszki komputerowej. Wywołują ją również anatomiczne anomalie rozwojowe, jak dodatkowe ścięgna czy mięśnie.

CTS – zespół cieśni nadgarstka

Początkowe objawy to bóle nadgarstka oraz dłoni związane z ruchem, w późniejszym etapie ból występuje również w spoczynku. Pacjenci skarżą się także na mrowienie, kłucia w obrębie palców, osłabienie siły mięśniowej. Z początku objawy występują jedynie nocą, po przebudzeniu dłonie drętwieją, co często jest usprawiedliwiane złym ułożeniem podczas snu. Z czasem jednak dolegliwości są na tyle silne, że mogą wybudzać w nocy. Nasilenie objawów pojawia się, gdy kończyna górna jest uniesiona oraz przy czynnościach takich jak mycie naczyń czy kierowanie samochodem. Opuszczenie ręki przynosi ulgę i osłabienie objawów choroby.

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Leczenie należy przeprowadzić jak najszybciej, gdyż początkowo zaburzenia w funkcjonowaniu nerwu są odwracalne. Jeśli objawy występują od dłuższego czasu, może to doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń nerwu. Leczenie zachowawcze w postaci leków przeciwzapalnych, przeciwobrzękowych czy iniekcji okołonerwowych jest często nieskuteczne, gdyż nie eliminuje przyczyny – ucisku na włókna nerwu pośrodkowego.

 

Jak wygląda zabieg?

Jedynym skutecznym leczeniem zespołu cieśni nadgarstka jest leczenie operacyjne. Zabieg polega na przecięciu tkanek więzadłowych ograniczających od strony dłoniowej kanał nadgarstka i odbarczeniu nerwu pośrodkowego. Umożliwia to poprawę ukrwienia nerwu i jego odbudowę oraz powrót funkcji. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.

Dostęp operacyjny

Dostęp operacyjny po 14dniach