fbpx

Zespół rowka nerwu łokciowego

Zespół rowka nerwu łokciowego

Zespół rowka nerwu łokciowego (Cubital tunnel syndrome) jest schorzeniem występującym w każdym wieku. Choroba ta może być wynikiem reumatoidalnego zapalenia stawów, może mieć ona również charakter zawodowy. Schorzenie to może pojawić się u każdego pacjenta, którego praca polega na wykonywaniu powtarzalnych czynności np.prace wykończeniowe, pisanie na komputerze lub częste podpieranie się na łokciu. Za jedną z przyczyn w ostatnich latach uznano długotrwałe używanie klawiatury i myszki komputerowej. Wywołują ją również anatomiczne anomalie rozwojowe, a także przerost mięśni zginaczy ręki

Początkowe objawy to utrata czucia w IV-tym i V-tym palcu ręki. Z czasem jednak dolegliwości są na tyle silne, że mogą wybudzać w nocy. Nasilenie objawów pojawia się, gdy kończyna górna jest uniesiona oraz przy czynnościach takich jak mycie naczyń czy kierowanie samochodem. Opuszczenie ręki przynosi ulgę i osłabienie objawów choroby. Leki p/bólowe są całkowicie nieskuteczne w tej chorobie.

Nieleczony zespół rowka nerwu łokciowego prowadzi do uszkodzenia mięśni międzykostnych ręki (odpowiedzialnych za to, że możemy palce złączyć razem) oraz mięśni kłębika. Skutkuje to deformacją ręki i znacznym osłabieniem jej funkcji.

Jeżeli chcesz umówić się na spotkanie lub masz pytania zadzwoń.
+48 505783478
Pracujemy pn.-pt. w godz. 10:00-20:00

Dostęp operacyjny – widoczny nerw łokciowy

Dostęp operacyjny

Leczenie zespołu rowka nerwu łokciowego

Leczenie należy przeprowadzić jak najszybciej, gdyż początkowo zaburzenia w funkcjonowaniu nerwu są odwracalne. Jeśli objawy występują od dłuższego czasu, może to doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń nerwu. Leczenie zachowawcze w postaci leków przeciwzapalnych, przeciwobrzękowych czy iniekcji okołonerwowych jest często nieskuteczne, gdyż nie eliminuje przyczyny – ucisku na włókna nerwu łokciowego.

 

Jak wygląda zabieg?

Jedynym skutecznym leczeniem zespołu rowka nerwu łokciowego jest leczenie operacyjne. Zabieg polega na przecięciu tkanek więzadłowych ograniczających nerw od strony łokciowej (wewnętrznej). Z uwagi na możliwość podwichania się nerwu (wyskakiwania z jego naturalnej loży) istnieje konieczność przeniesienia nerwu pod kieszonkę tłuszczową (transpozycja). Umożliwia to poprawę ukrwienia nerwu i jego odbudowę oraz powrót funkcji oraz gwarantuje swobodny ruch nerwu w trakcie zginania łokcia. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.